Gdzie jest aleja świetlna z Parku Oliwskiego?

 Iluminacje w Parku Oliwskim ro roku przyciągają tłumy mieszkańców Trójmiasta. Niestety, ograniczona przestrzeń w parku na gdańskiej Oliwie nie sprzyjała podziwianiu przepięknych iluminacji. W sobotnie popołudnia, ale nie tylko w parku swoje trzeba było odstać a i wyjść ciężko. Historyczny park, również nie jest przystosowany i przeznaczony do takiej ilości zwiedzających w jednym czasie. Miasto się zmienia i iluminacje świąteczne pojawiają się, również poza najbardziej reprezentatywnymi miejscami. Dzięki temu, również świetlna aleja znalazła się nowym miejscu. Pójdźmy, zatem tam, gdzie aleję świetlną postawiono.

Iluminacje świąteczne Gdańsk


Gdzie jest aleja świetlna z Parku Oliwskiego?

To pytanie usłyszałem już kilka razy. Pierwsze lata tej iluminacji to ogromny jej sukces i zachwyt nią. Mieszkańcy trójmiasta tak się zdążyli przyzwyczaić do jej obecności w Parku Oliwskim, że teraz jej brak jest niezłym zdziwieniem.

Aleja świetlna z Parku Oliwskiego została przeniesiona już w grudniu 2020 roku. Pisząc przeniesiona, mam na myśli zbudowana w innym miejscu niż dotychczasowa lokalizacja przy Alei Lipowej w Parku Oliwskim.

Obecnie konstrukcja jest stawiana w Parku im. Ronalda Reagana. Dokładniej to w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Pomiędzy parkiem a parkingiem przy promenadzie do mola w Brzeźnie. Świetlna aleja oświetla stojący tam pomnik o nazwie Powiew Wolności dla większości mieszkańców przedstawiający po prostu grubaska. Koordynaty lokalizacji tej iluminacji to 54.407761, 18.615241.


Iluminacje świąteczne Gdańsk Pomnik Powiew WolnościIluminacje świąteczne Gdańsk Pomnik Powiew Wolności

Iluminacje świąteczne Gdańsk Pomnik Powiew Wolności

Dlaczego przeniesiono aleję świetlną z Parku Oliwskiego do Parku im. Ronalda Reagana?

Odpowiedź, poniekąd już padła na to pytanie. Park Oliwski nie był przystosowany i przeznaczony na taką ilość odwiedzających. Jest to historyczne miejsce z dosyć specyficzną ekspozycją przy, której budowie nie zakładano takiej ilości odwiedzających. Spacerujący ludzie tłoczyli się w tłumie i kolejkach aby popatrzeć na świetlna ozdoby. Luźniej było w ciągu tygodnia i chwilę przez zgaśnięciem iluminacji ale problem weekendowych tłumów pozostawał nierozwiązany.

Drugim, ważnym aspektem jest charakter parku i już wcześniej wspomniane walory historyczne. Niestety, przy takiej dużej ilości zwiedzających park był najzwyczajniej w świecie zadeptywany.

Kolejnym argumentem do przeniesienie alei świetlnej do Parku im. Ronalda Reagana było wybudowanie świątecznych iluminacji w tym właśnie parku. To nie jedyne światełka w parku Reagana i warto pospacerować, aby zobaczyć wszystkie. Jakie jeszcze światełka pojawiły się w parku Reagana? To sprawdzimy w innym wpisie. Jeśli nie chcecie go przegapić to zachęcam do obserwowania Instagrama i Facebooka i zajrzenia od czasu do czasu na Co w Trójmieście

Iluminacje świąteczne Gdańsk

Iluminacje świąteczne Gdańsk

Komentarze

Instagram:

Znajdź nas na:

Copyright © Co w Trójmieście? , Karol Kozak Media