Retro Cafe w Gdańsku. Kawiarnia z duszą?

 Podążamy kawiarnianymi i cukierniczymi szlakami Gdańska. Nie trudno się zgubić, ale najważniejsze, aby się nie pogubić. Tym razem wchodzimy do Retro Cafe w Gdańsku przy ulicy Piwnej 5. Co może wyróżniać tę kawiarnie spośród wielu innych w najbliższej okolicy. Jak wszyscy wiemy knajp i lokali w gdańskim Śródmieściu nie brakuje. Dlaczego postanowiłem opisać Wam akurat tę kawiarnię? Skąd fatyga zabierania kamery na przedpołudniową kawusię. Zaraz się wszystkiego dowiecie. Pędzimy do Gdańska.

Retro Cafe, Gdańsk. Co w Trójmieście?

Wystrój w Retro Cafe

Nazwa Retro Cafe zobowiązuje ale jak to “retro” się ma niby objawiać w kawiarni? Czy to może być ciasto według starych receptur? Może obsługa chodzi w ciuchach z jakiejś tam epoki? Otóż smakołyki i napoje spokojnie dorównują innym, współczesnym i lubianym a obsługa wygląda jak najbardziej schludnie. Charakter w stylu retro ma zapewnić wystrój kawiarni utrzymany w stylu, właśnie reto. Czy ma on być związany ściśle z jakimiś czasami? W sumie to chyba nie. Wnętrze jest ozdobione starymi rzeczami, głównie z epoki PRL. Wiele przedmiotów jest stylizowanych podobnie jak kilka dekad temu. Meble, wieszaki na ubranie, obrazy to są rzeczy, które uświadamiają o tym, że jesteśmy poniekąd w kawiarni tematycznej. Tematem mają być stare czasy. Dla ludzi zajaranych gratami i tych, którzy ciągle powtarzają, że urodzili się w nieodpowiednich czasach to może być idealne miejsce.

Poniżej kilka zdjęć wystroju kawiarni.


Retro Cafe, Gdańsk. Co w Trójmieście?
Retro Cafe, Gdańsk. Co w Trójmieście?Retro Cafe, Gdańsk. Co w Trójmieście?
Retro Cafe, Gdańsk. Co w Trójmieście?

Co w Retro Cafe?

Otóż w Retro Cafe to można się nieźle najeść. Ciężko mi powiedzieć od kiedy knajpa istnieje, ale musiała się rozwijać przez ładnych kilka lat bo menu jest dosyć bogate. Dodatkowo widać, że ktoś dba o biznes i go dopieszcza. Dla nas to jest bardzo dobra sytuacja. Idealna wręcz!

Zacznijmy od śniadania, czyli zaczynamy od tego co robimy najwcześniej a potem przejdziemy sobie to rzeczy, które konsumuje się później, w dalszej części dnia. Mianowicie, kawiarnia serwuje śniadania. Co prawda nie jest to coś nietypowego, ale nadal kawiarnie skupiają się na napojach i słodkościach. Konkretnych pozycji w menu nie będę w tym wpisie przytaczał, ale śniadanie w Retro to standardowo pieczywo w postaci chleba lub bagietki. Kawałki chleba dostajemy na talerzu dwa. Na chlebie jakaś pasta jajeczna, jakiś szczypiorek, jakieś pomidory, lub ogórki. Małe, fajne, lekkie, polskie śniadanie.

Kawa to najważniejsza rzecz podczas tej wizyty. Pijemy kawę, więc żyjemy. Do wyboru mamy kilka podstawowych pozycji na bazie samej kawy i listę kaw z dodatkami. W kawie w Retro Cafe najlepsze są filiżanki z wąsami.

Zgłodniali mogą zjeść obiad. Tak, do tej kawiarni można przyjść na obiad. Jak się prezentuje jakiekolwiek danie i jak smakuje nie podpowiem, ale może ktoś z Was wie i da znać. W każdym razie, na obiad można schrupać zapiekankę ziemniaczaną, jakąś sałatkę i jakiś makaron. Trochę skromnie, ale to kawiarnia.

Po jedzeniu czas na deser. Tutaj wychodzi mocna strona Retro Cafe. Muszę przyznać, że ciasta są pyszne i wybór duży. Oprócz ciast, są jeszcze desery, granole, smoothie. Miłośnicy łakoci mają w czym wybierać.


Retro Cafe, Gdańsk. Co w Trójmieście?

Nasza wizyta

Nasza wizyta w Retro Cafe Gdańsk miała miejsce w chłodne przedpołudnie. Stoliki na zewnątrz już zgarnięte i siedzieć można było, jedynie w środku. W takiej kawiarni najlepiej jest siedzieć w środku, bo czemu miałby nas ominąć taki wystrój? Na stoliku ląduje klasyczna, czarna kawa, herbata, ciasto na bazie kaszy gryczanej i srogi deser. Tutaj warto wspomnieć o menu i o tym jak jest skonstruowane. Przykładem niech będzie ciasto gryczane. Otóż oprócz nazwą ciasta, składników z których jest wykonane i wersji angielskiej całego opisu. Znajduje się w menu jeszcze dodatkowy opis. W ten sposób dowiadujemy się, że ciasto z kaszy gryczanej jest ”bogate w magnez, żelazo i witaminy grupy B”. Niby nic, a jednak coś. Nadmienię, iż ciasta serwowane są sporządzane z generalnie zdrowych składników. Przynajmniej w jakimś stopniu są mniej kaloryczne, niż inne, pospolite ciasta. No, gdzie zjecie ciasto zrobione z kaszy jaglanej, czy tam jakiejś innej, gryczanej? Jak znacie adres w Trójmieście to dajcie znać!


Retro Cafe, Gdańsk. Co w Trójmieście?Retro Cafe, Gdańsk. Co w Trójmieście?
Retro Cafe, Gdańsk. Co w Trójmieście?

 Ocena

Jakość ciast, atmosfera, wystrój to wszystko co przemawia za Retro Cafe. Wysokie stoliki, kanapy w starym stylu, obrazy na ścianach i czarno-białe zdjęcia to wszystko robi klimat. Nie bez znaczenia jest biblioteczka dla lubiących poczytać przy kilku kawach. No, i te wąsy na filiżankach.

Kawiarnia jest na pewno oryginalna i jakbym miał Wam wskazać Wam wskazać niebanalną knajpę w okolicach ulicy Długiej to byłaby to Retro Cafe, bo uważam, że jest jeden z najciekawszych adresów w Gdańsku.

Jak chcecie poznać inną, niebanalną kawiarnię w niedalekiej okolicy to odsyłam tutaj. Inne kawiarnie w Trójmieście o których pisaliśmy na Co w Trójmieście może znaleźć tutaj.


Moja hojna ocena 5/5

Retro Cafe, Gdańsk. Co w Trójmieście?Retro Cafe, Gdańsk. Co w Trójmieście?

Retro Cafe w Gdańsku. Kawiarnia z duszą?

Komentarze

Instagram:

Znajdź nas na:

Copyright © Co w Trójmieście? , Karol Kozak Media