Muzeum Sopotu w świątecznych dekoracjach. Wystawa "Trwałość i Użyteczność".

 Muzeum Sopotu to prężnie działająca miejska instytucja kulturowa. Oprócz stałej ekspozycji organizowane są, również wystawy czasowe, które ściśle związane są z historią Sopotu i willi Claaszenów w której muzeum się obecnie mieści. Te różne okresy pozwalają zaczerpnąć dużo ciekawostek na temat historii miasta nieznanych szerszej rzeszy mieszkańców Sopotu. Kolejną wizytę w Muzeum Sopotu przy okazji wystawy "Trwałość i Użyteczność" postanowiłem opisać na Co w Trójmiescie? Wnętrze Muzeum Sopotu się zmienia, więc dla tych co już w muzeum byli jest to dobra okazja aby podpatrzeć nowe aranżacje.

Muzeum Sopotu


Miasto Sopot, Muzeum Sopotu i Tomasz Kot

Do zwiedzania z Muzeum Sopotu zachęciło Miasto Sopot i IgersGdańsk. Wraz z grupą kreatywnych ludzi z Trójmiasta i okolic zachodziliśmy w zakamarki nie tylko muzeum ale i Dolnego Sopotu. Na ciekawy spacer zabrał na Tomasz Kot, sopocki przewodnik, pracownik Muzeum Sopotu. Autor wielu publikacji na temat historii miasta i autor "Spacerownika sopockiego" - przewodnika w formie książki opisującego najciekawsze wg.: Tomasza Kota trasy spacerowe po tym pięknym mieście.

Nie sposób nie skorzystać z takiej okazji i wiedzy jaką na temat Sopotu dysponuje Tomasz Kot.


Muzeum SopotuMuzeum Sopotu


Wystawa „Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje Wilhelma Lippkego”

Ekspozycja jest kolejną z czasowych wystaw w Muzeum Sopotu. Dotyczy on okresu między 1986 a 1912 rokiem, kiedy to miała miejsce intensywna rozbudowa Sopotu. Wilhelm Lippke był jednym z najpopularniejszych architektów tamtego okresu. Spod jego kreski wyszło około stu budowli w Sopocie. Były to m.in.: domki letniskowe ale również wille i hotele. Jest on m.in.: twórcą trzech kamienic na ulicy Bohaterów Monte Casino. Oprócz ówczesnej "deweloperki" Wilhelm Lippke był również przedsiębiorcą. Wiele budynków, które wybudował były jego własnymi inwestycjami.
Więcej o historii tego człowieka, który niewątpliwie miał duży wpływ na wygląd Sopotu możecie poczytać tutaj.
Wystawa „Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje Wilhelma Lippkego” skupia się na 22 jego projektach. Nie sposób odnieść się do wszystkich inwestycji projektanta w ramach jednej wystawy w muzeum. Zobaczyć możemy m.in.: rysunki Wilhelma Lippkego, poznać historię niektórych budynków czy prześledzić proces powstawania projektu a później budynku. Całość została okraszona przyborami kreślarskimi z epoki. Zobaczyć można biurko, książki architektoniczne i konstrukcyjne i proste przedmioty jak cyrkle i ekierki.

Muzeum SopotuMuzeum Sopotu


Muzeum Sopotu


Święta w Muzeum Sopotu

Nie da się ukryć, że Święta zbliżają się wielkimi krokami do Muzeum Sopotu. Bożonarodzeniowe ozdoby zdobią wnętrza i zewnętrza Willi Claaszenów. W sali poświęconej stałej ekspozycji muzeum zawitała choinka z koralikami zrobionymi przez dzieci. Niewiele się zmieniło od czasów mojej młodości, dzieciaki dalej kleją łańcuchy na choinki. Na drzwiach wisi charakterystyczny świąteczny wieniec, na drzewie przy wejściu wiszą bombki. Widać, że nie tylko dorośli odwiedzają muzeum ale robią to także najmłodsi. Zachęcam, również Was do odwiedzenia Muzeum Sopotu bo można się dowiedzieć niezwykłych rzeczy na temat tego miasta. Wierzcie mi, że historia Sopotu jest bogata i ciekawa.
Chcecie zobaczyc więcej wnetrza i zewnętrza Muzeum Sopotu? Zaparawszam tutaj.

Muzeum SopotuMuzeum Sopotu


Muzeum SopotuMuzeum Sopotu


Muzeum SopotuMuzeum Sopotu

Komentarze

Instagram:

Znajdź nas na:

Copyright © Co w Trójmieście? , Karol Kozak Media