Kościół Gwiazda Morza w Sopocie i wystawa "Historia Polonii Sopockiej"

„Muzeum miejsca – historia Polonii sopockiej i kościoła pw. NMP Wniebowziętej – Gwiazda Morza w Sopocie” - bo taką w pełni nosi nazwę ta wystawa to czasowa ekspozycja dostępna w tym sopockim kościele. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 15 sierpnia 2021 roku a ekspozycja przyciąga gości do tej pory. Poza czasem nabożeństwa można zapoznać się z ciekawymi eksponatami, również tymi interaktywnymi we wnętrzu kościoła. Przy okazji można podziwiać wnętrze samego kościoła - generalnie wyremontowanego w 2019 roku.

Kościół Gwiazda Morza w Sopocie


Parafia Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Gwiazda Morza w Sopocie czyli po prostu Kościół Gwiazda Morza w Sopocie

Kościół potocznie znany jako Gwiazda Morza w Sopocie znajduje się przy ulicy Tadeusza Kościuszko w Sopocie. Kościół powstał w 1902 roku. Pierwotnie miał wyglądać zupełnie inaczej niż obecnie. Całość miała się znajdować bardzie na zachód w stronę ulicy Tadeusza Kościuszki. Mówiąc bardziej wyraziście - kościół miał stać w miejscu gdzie obecnie znajduje się Pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu. Obecnie łatwiej do niego dojść od ulicy Jana Sobieskiego. Nie od razu, również miał być taką okazałą konstrukcją. Z początku miała to być niewielka kapliczka. Jak to w Polsce bywa, również i teraz - katolicy nie pozwolili zapomnieć o rozmachu. Środkami i działaniami "Domu Stowarzyszeń Katolickich" wzniesiono świątynię, którą znamy dziś - Gwiazda Morza w Sopocie.


Kościół Gwiazda Morza w Sopocie


Kościół Gwiazda Morza w SopocieKościół Gwiazda Morza w Sopocie


Co to jest Gwiazda Morza?

Najświętsza Maria Panna Gwiazda Morza wywodzi się ze starożytności i jest jednym z mian Marii, matki Jezusa. Jezus w trakcie swojej śmierci poświęcił Marię świętemu Janowi. Według biblijnych słów Jezusa "Oto matka Twoja" Maria stała ważną postacią w religii chrześcijańskiej i stała się patronką pielgrzymów i powierniczką wielu wierzących chrześcijan. Z gwiazdą kojarzyli Marię odkrywcy i podróżnicy, którzy szukali jej w Gwieździe Polarnej (Stella Maris), która to była jednym z elementów ówczesnych metod nawigacyjnych.

Kościół Gwiazda Morza w SopocieKościół Gwiazda Morza w Sopocie


Kościół Gwiazda Morza w SopocieKościół Gwiazda Morza w Sopocie


Inne kościoły i parafie pod patronatem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Gwiazda Morza

Na świecie istnieje szereg parafii i kościołów pod wezwaniem Gwiazdy Morza. Najbardziej znanym jest klasztor Stella Maris na górze Karmel w Hajfie. W Polsce oprócz Sopotu kościoły pod wezwaniem
Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Gwiazda Morza znajdują się jeszcze w Krynicy Morskiej, Ustce, Unieściu i Świnoujściu.

Kościół Gwiazda Morza w Sopocie


Kościół Gwiazda Morza w Sopocie

Wystawa "Historia Polonii sopockiej i kościoła pw. NMP Wniebowziętej – Gwiazda Morza w Sopocie"

Wystawa poświęcona jest sopockiej polonii żyjącej tu i działającej przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, w dwudziestoleciu międzywojennym i podczas pierwszych miesięcy II Wojny Światowej. Można zobaczyć m.in.: przedmioty związane z polonijną działalnością w Sopocie, archiwa, polskie sztandary, zdjęcia działaczy polonijnych lub posłuchać historii przy interaktywnej ekspozycji. Poczytać można ogłoszenia i korespondencję z dawnych czasów. Do ręki można wziąć egzemplarz Sopockiej Gazetki Kąpielowej i poczytać o wydarzeniach ważnych dla ludzi żyjących w Sopocie poza granicami Polski. Jest to zdecydowanie mój ulubiony eksponat na tej wystawie bo stanowi żywe świadectwo historii. Nieczęsto takie czasopisma są udostępniane zwiedzającym. Tekst Sopockiej Gazetki Kąpielowej został napisany językiem, który zdążył się już zmienić od tamtego czasu i dzisiaj czyta się go z wielką ciekawością.
Druga część ekspozycji poświęcona jest remontowi kościoła, który odbył się w latach 2018-2019. Remont był dosyć gruntowny i pochłonął 11 milionów złotych. Można zobaczyć jak kościół wyglądał przed remontem i co tak na prawdę zostało odnowione i odrestaurowane.
Polecam serdecznie wystawę wszystkim miłośnikom Sopotu i miłośnikom historii. To jest niezwykle ciekawe jak toczyły się losy mieszkańców określoną ilość lat wstecz. Ich rozterki były zupełnie inne niż nasze teraz. Warto się z nimi trochę zapoznać i docenić Sopot jaki mamy i znamy dzisiaj.

Kościół Gwiazda Morza w SopocieKościół Gwiazda Morza w Sopocie


Wystawa Historia Polonii Sopockiej

Wystawa Historia Polonii SopockiejWystawa Historia Polonii Sopockiej

Wystawa Historia Polonii Sopockiej
Wystawa Historia Polonii SopockiejWystawa Historia Polonii Sopockiej

Wystawa Historia Polonii Sopockiej


Wystawa Historia Polonii Sopockiej

Komentarze

Instagram:

Znajdź nas na:

Copyright © Co w Trójmieście? , Karol Kozak Media