Chłopiec z ulicy Podjazd czyli "Dźwięki Ciszy" by TeWu

 Tajemniczy artysta TeWu po raz kolejny zaprezentował nam jedną ze swoich prac. Niespodziewanie na jednej z trójmiejskich ulic pojawiła się rzeźba solidnie przytwierdzona do ściany. Rzeźbiarz zainstalował ją w nocy informując o tym na Instagramie. Działalność tego artysty jest dosyć zjawiskowa w naszym regionie, a jego prace są bardzo ciekawe. Zawsze gdy na nie trafiam są dla mnie bardzo ciekawe i intrygujące przede wszystkim. Zapraszam na relację ze zwiadu świeżej instalacji TeWu, a jak ktoś chce tylko wiedzieć gdzie instalacja się dokładnie znajduje to odsyłam od razu do ostatniego akapitu, gdzie znajdują się dokładne koordynaty.

Chłopiec z ulicy Podjazd, Dzwięki Ciszy. TeWu. Gdynia.

TeWu

TeWu to artysta dobrze znany w Trójmieście. Jego sposób działania jest dosyć niekonwencjonalny jak na nasz mały, polski, nadmorski świat. Jego rzeźby pojawiają się dosyć niespodziewanie w przestrzeni miejskiej i to w takich miejscach, że regularny przechodzień może niczego nie zauważyć. Generalnie mimo, że TeWu wchodzi w ramy dosyć powszechnego w ostatnich latach streetart to zachowuje przy tym dużą dozę oryginalności. Paradoksalnie dzięki konsekwentnie utrzymywanej stylistyce a raczej tematyce. Rzeźby i postacie, które wychodzą spod jego rąk mogą się wydawać monotematyczne ale dzięki temu bronią się jako ogólne dzieło i nadają całej jego działalności oryginalny charakter.

Rzeźby TeWu znajdują się już w kilku miejscach i były opisywane wielokrotnie na łamach trójmiejskich portali. Nie obyło się również bez kontrowersji. Rzeźby były demolowane, kradzione a później nawet oddawane. Takie trochę perypetie ale o to w sztuce chodzi, żeby była reakcja.

Do tej pory moją ulubioną rzeźbą TeWu jest ta z główek portu w Gdyni. Jest to zarazem pierwsza rzeźba, którą widziałem z rąk tego artysty. Wielokrotnie byłem przy kapitanacie portu i przy ostrodze ale wspomnianej rzeźby nie zauważyłem samodzielnie. Ktoś musiał mi ją pokazać. Właśnie to charakteryzuje TeWu między innymi - nieoczywiste miejsca. Dosyć trudno dostępne dla człowieka. Nie wiem czy ta rzeźba jeszcze tam jest. W ostatnim czasie portowa ostroga przeszła remont. Na szczęście swego czasu udało mi się tę figurkę dobrze obfotografować. Kiedyś te zdjęcia na blogu, również pokażę.


Chłopiec z ulicy Podjazd, Dzwięki Ciszy. TeWu. Gdynia.

Chłopiec z ulicy Podjazd, Dzwięki Ciszy. TeWu. Gdynia.

Chłopiec z ulicy Podjazd czyli Dźwięki Ciszy

Instalację TeWu umieścił przy ulicy niespodziewanie ale już dużo wcześniej pokazał rzeźbę na swoim Instagramie. Rzeźba umieszczona została w dość nieoczywistym miejscu i oczywiście z dosyć problematycznym dojściem do niej. Tak naprawdę zwykły spacerowicz nie ma szansy jej dostrzec. Umieszczona została, mianowicie od strony ruchliwej drogi, tyłem do chodnika i na dodatek pod kładką dla pieszych. Tutaj trzeba wspomnieć, że każdy kto chce dzieło zobaczyć na własne oczy musi zachować ostrożność i nie próbować łamać żadnych przepisów ruchu drogowego.

Rzeźba przedstawia postać chłopca, moim zdaniem leżącego. Chłopiec jest nagi podobnie jak ten we wspomnianej przeze mnie rzeźbie z ostrogi portu. Golutki zupełnie z odsłoniętym siusiakiem. Chłopiec, jednak ma założone słuchawki. Ogólnie nie wiadomo albo po prostu ja niewiem co artysta chciał powiedzieć ale słuchawki sprawiają, że możemy zakładać, że instalacja ma swój przekaż. Słuchawki to atrybut.

Zwracam uwagę, że chłopiec powieszony został przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic w Gdyni. Jest to miejsce, które jest niejako brama do centrum miasta. Osoby jadące z Chlonii, Cisowe,, Rumi i wszystkich pozostałych “sypialni” przejeżdżają tamtędy w obie strony. Nieopodal jest dworzec SKM i dworzec główny PKP. Nad ulicą jest kładka dla pieszych a zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej wiadukt kolejowy. No, dosyć oblegane miejsce. TeWu określał swoje dzieło na Instagramie jako Dźwięk Ciszy i chyba możemy założyć, że taki nadał mu tytuł. Dalsze interpretacje zostawiam Wam.

Bardzo mi się podoba Chłopiec z ulicy Podjazd i uważam, że bardzo ciekawe są wszystkie dzieła TeWu. Na tyle mnie to zaintrygowało, że będę szukał więcej poukrywanych rzeźb podczas miejskich podróży. Jeśli wiecie, gdzie jeszcze znajdują się rzeźby TeWu do koniecznie dajcie znać. Będę próbował je zobaczyć. Jeśli chcecie zobaczyć rzeźbę “Chłopiec z ulicy Podjazd” przez “Dźwięki Ciszy” to zachowajcie szczególną ostrożność i szukajcie jej pod kładką dla pieszych tutaj: 54.51926611820383, 18.53137925669644.


Chłopiec z ulicy Podjazd, Dzwięki Ciszy. TeWu. Gdynia.

Chłopiec z ulicy Podjazd, Dzwięki Ciszy. TeWu. Gdynia.

Chłopiec z ulicy Podjazd, Dzwięki Ciszy. TeWu. Gdynia.

Chłopiec z ulicy Podjazd, Dzwięki Ciszy. TeWu. Gdynia.

Chłopiec z ulicy Podjazd, Dzwięki Ciszy. TeWu. Gdynia.

Chłopiec z ulicy Podjazd, Dzwięki Ciszy. TeWu. Gdynia.

Chłopiec z ulicy Podjazd, Dzwięki Ciszy. TeWu. Gdynia.

Komentarze

Instagram:

Znajdź nas na:

Copyright © Co w Trójmieście? , Karol Kozak Media