Trzy blogi z Gdańska, które watro śledzić

Blogosfera na świecie wraca do łask. Ilość treści w Internecie przekracza już możliwości indeksowania i nikt tak naprawdę nie jest w stanie oszacować, na czym stoimy. Blogi to tylko pewna część zawartości „sieci”, ale nie bez znaczenia. W głównej mierze dzięki blogom, Internet zaczął być traktowany jako źródło informacji. Większość blogów już dawno umarło, a te najpopularniejsze przekształciły się w serwisy informacyjne, opiniotwórcze, lub przeniosły swych odbiorców do portali wideo lub sklepów. Niemniej, jednak wiele osób prowadzi swoje blogi nadal i nierzadko z powodzeniem. Jak sytuacja ma się w naszym kraju? Dosyć przeciętnie, powiedziałbym. Zauważalny jest powolny powrót na blogową modę, która przybywa, również do Polski. Czy to się przekłada na regionalne blogi, poświęcone literalnie turystyce lokalnej? N warsztat weźmy Gdańsk. Zapraszam Was do zapoznania się z trzema blogami, które moim zdaniem warto śledzić.


👍 7 Zdjęć z Gdańska

7 Zdjęć z Gdańska to blog zbierający bardzo dużą popularność w momencie publikacji tego wpisu na Co w Trójmieście, czyli pod koniec 2022 roku. Prowadzony przez Kamila Sulewskiego blog, poświęcony jest miastu widzianemu z perspektywy jego mieszkańca. Na stronie znajdziemy wiele relacji ze spacerów dzielnicami Gdańska i zdjęć. Autor wskazuje wiele szczegółów infrastruktury miejskiej, których zazwyczaj nie dostrzegamy, lub po prostu nie zwracamy na nie uwagi. Rzeczywiście, opisywane na blogu przeróżne płaskorzeźby, figurki, budynki i place uświadamiają czytelnikowi, że nie zawsze zauważa, przestrzeń dookoła, która jest warta uwagi.

Mimo braku relacji z kwiecistych imprez i „instagramowych” zdjęć blog Kamila Sulewskiego szybko zyskuje na popularności. W momencie publikacji tego tekstu liczba obserwujących na Facebook sięga 10 tysięcy. Dobre teksty i ciekawe pomysły to główna cecha artykułów na 7 Zdjęć z Gdańska. Nie da się ukryć, że jest to blog poświęcony stricte temu miastu, dlatego w tym zestawieniu prezentowany jest jako pierwszy.


👍 iBedeker

Ewa Kowalska powinna zostać laureatką jakiejś nagrody za wytrwałość w prowadzeniu swojego bloga. Wpisy na jej stronie to już kilkaset artykułów powstałych od 2009 roku. Na czym skupia się autorka? Podobnie jak powyższy bloger, Ewa Kowalska zdaje relacje ze spacerów po mieście. Blog wzbogacany jest, jednak relacjami z wydarzeń kulturalnych. Autorka nie unika wpisów nawiązujących do jej życia prywatnego, które toczy się w Gdańsku, właśnie. Opisuje budynki i miejsca dla niej ważne i które mogą czytelnika zaciekawić.

Strona iBedeker ma już długą historię i jest na tyle rozbudowana, że nosi znamiona większego portalu. Oprócz artykułów redaktorki znajdziemy na stronie, również wpisy innych autorów. Autorzy, ci to głównie przewodnicy turystyczni. Takie środowisko, właśnie, czyli przewodników turystycznych strona ta gromadzi. Treści wybiegają czasem poza te związane z Gdańskiem i można czasem poczytać coś o Sopocie lub Gdyni.


👍 Przewodnik Gdański

Gdańsk to miasto „turystyczne” i nie brakuje w nim przewodników podobnych do Ewy Kowalskiej opisywanej powyżej. Nie każdy ma tak rozbudowaną stronę, wręcz przeciwnie. Większość przewodników ogranicza się do wizytówki, czyli do tego, właściwie co wystarcza drobnemu przedsiębiorcy. Niemniej, jednak zdarzają się wyjątki i jednym z nich jest Przewodnik Gdański. Janusz Czarski – licencjonowany przewodnik prowadzi przy swojej „wizytówce” sekcję blogową. Niezmiernie skromną ale na tyle ciekawą, że postanowiłem uwzględnić ją w tym zestawieniu. W pozostałych sekcjach na swojej stronie przewodnik, również proponuje spacery i opisuje ciekawe budynki i miejsca związane z historią. Znajdziemy tam pozycje związane nie tylko z Gdańskiem ale i z Gdynią i Sopotem.


Czy znacie inne blogi, na które warto zwrócić uwagę? Koniecznie dajcie znać!Komentarze

Instagram:

Znajdź nas na:

Copyright © Co w Trójmieście? , Karol Kozak Media